راهنمای شهرستان بانه

شهر بانه

بانه-baneh-خرید از بانه-بانه کجاست

مقدمه ای در مورد شهرستان بانه

شهرستان بانه شهری که ممکن است کمتر کسی اسم آن را نشنیده و یا به گوشش نخورده باشد. یا حداقل به آنجا سفر نکرده باشد. با این حال ما در این نوشته به طور کامل این شهر را از هر لحاظ تجاری،فرهنگی،جغرافیایی و … بررسی می کنیم .هدف  ما بیشتر این است که خریداران و تاجران بیشتر بتوانند.نیاز های تجاری خود را در بانه فراهم سازند.

شهرستان بانه در استان کردستان یا همان سسندج و در غرب کشور واقع شده است.همچنین یک شهر مرزی با کشورعراق (اقلیم کردستان) است.این شهر با جمعیت ۱۱۰۲۱۸ بعد از شهرهای سنندج، سقز و مریوان چهارمین شهر بزرگ استان کردستان محسوب و ۱۲۹ امین شهر ایران است.و بیشتر مردم ایران آن را به یک شهر پاساژ و تجاری میشناسند.در ادامه بیشتر در مورد این شهر بحث خواهیم کرد.با ما باشید.مسیر-بانه-نقشه بانه

بانه از دید گردشگری و توریستی

شاید اکثرا مردم فکر کنند که شهرستان بانه چون یک شهر مرزی است پس در این صورت فقط برای تجارت میشود،به آن جا سفر کرد.ولی این باور اشتباه است و ما به شما میگویم خیر بانه زیبای های مخصوص به خود را دارا می باشد.

مراکز و پارک های شهرستان بانه

  • پارک دکانان و پیرمراد: بانه با توجه به کوچک بودن آن و عدم توجه زیاد مسولان ‌پارک های آن چنان بزرگی در آن دیده نمی شود ولی با این حال در برطرف کردن نیاز های گردشکران برای پارک تفریحی به مشکلی برنخواهد خورد.پارک دکانان در غرب شهر و در دامنه ای کوه اربابا واقع شده است .این پارک به خوبی به خصوص در فصل تابستان جایگاه مناسبی برای افراد گردشگر و تجار ها بوده است.پارک‌های کوهستانی دوکانان و پیرمراد در دامنه کوه‌های آربابا و جنیره قرار دارند. این دو پارک به شهر بانه مشرف می‌باشند و دارای چشم‌انداز زیبایی از شهر بانه هستند. این دو پارک به منزله توقفگاهی برای مسافرانی می‌باشند که قصد استراحت در دامان طبیعت را دارند.
  • پارک های دیگری که میتوان به آن اشاره کرد شامل:پارک پانزده خراد،پارک معلم،پارک فلسطین پارک شهرک جهاد ، پارک توحید و … می باشد .پیرمراد-بانه

 

 

آدرس های پارک های سطح شهر:

  • پارک دکانان:چهار راه سازمان آب –خیابان دکانان
  • پارک ۱۵ خرداد: سرپل یا مرکز شهر روبه روی میدان ۱۵ خراد
  • پارک فلسطین:داد گستری قدیم روبه روی سپاه
  • پارک معلم:خیابان شهید رجای
  • پارک توحید:بلوار هیمن

هتل ها و مراکز اقامتی

ردیفنامدرجهآدرس
۱هتل بین‌المللی هاله۵ ستارهمیدان فرمانداری
۲هتل VIP داوینکو۳ ستاره ممتازبلوار دانشگاه (بلوار سقز)
۳هتل آریان۳ ستارهمیدان شورا
۴هتل شار۳ ستارهبلوار حبشی
۵هتل زانا۳ ستارهبلور سقز
۶هتل سامان۲ ستارهبلوار سردشت
۷هتل ستاره طلایی۲ ستارهنزدیک به میدان ۱۵ خرداد

هتل های بانه

جغرافیا و زیبا ی های تفریحی شهرستان بانه

بانه از شمال به شهرستان سردشت، از شرق به شهرستان سقز، از جنوب و غرب به سلیمانه و کشور عراق محدود می‌گردد. این شهرستان از نظر جغرافیایی در ۳۶درجه و ۶۰ دقیقهٔ عرض شمالی همچنین در ۴۵ درجه و ۵۳ دقیقهٔ طول شرقی قرار گرفته است.شهرستان بانه دارای طبیعتی فوق العاده زیبا و دل نشین می باشد.دور تا دور این شهر با انبوهی از جنگل های بلوط و کوه های بلند احاطه شده است. بانه ناحیه ای کوهستانی است با جنگلهای تُنُکْ، که در قسمت علیای رشته کوه زاگرس قرار دارد.

مکان های طبیعی و تفریحی

.چند مکان های طبیعی گردشگری بانه که میتوانید از آن دیدن کنید شامل: کوهستان های ساوان و صدبار ، دریاچهٔ ئاڵۆت کوه ئاربابا غار شوێ پارک پیرمراد ،گردنه کەلیخان ، تفریحگاه سورێن و…می باشد. شهر چشمه سارهاست و پارک دکانان، منطقه سورین، روستای بویین، چشمه آب‌گرم سالوک و دریا‌چه طبیعی الوت از جمله قشنگترین جاذبه های آن هستند.

کوه اربابا:کوه آربابا که نماد زیبایی و حماسی و آرامش مردم شهر بانه و تنها دلیل جهت ورزش ماجراجویی وپرهیجان کوه نوردی مردم می باشد.ارتفاع این کوه 2170 متر است . به دلیل اهمیت و علاقه مردم این شهر به «کوه آربابا»، در دامنه‌های آن یک پارک جنگلی احداث شده است. هم‌چنین برای جذب گردشگران به این پارک سکوهایی برای چادر زدن و اقامت مسافران تهیه شده است. یک شهربازی و بوفه هم برای گذران وقت با تفریح بیشتر در آنجا تعبیه شده است. در آنجا «آرامگاه پیرمراد» نیز قرار دارد و به دلیل احترام مردم به این شخص از دیرباز، هنوز هم به همان رسم قدیم چهارشنبه‌ها به زیارت آرامگاه این شخص می‌روند و پارک به شلوغ‌ترین روز خود در هفته تبدیل می‌شود.

روستای نجنه:روستای نجنه علیا یکی از روستاهای هدف گردشگری است که در فاصله 38 کیلومتری جاده بانه به سردشت در محیطی جنگلی و کوهستانی قرار گرفته است. اهمیت این روستا به جز محیط طبیعی، بکر و زیبای آن در فراوانی چشمه سارها، وجود قرآن قدیمی در مسجد تاریخی آن و مجتمع شیلات کوچکی در روستا است که ماهی های آن طعم بسیار لذیذی داشته و در همان محل ارایه می شود.روس‍ت‍‍ای دی‍دن‍‍ی دی‍گ‍ر ی ن‍ی‍ز در ش‍‍ه‍رس‍ت‍‍ان ب‍‍ان‍ه م‍‍ی ت‍و ان‍د ه‍دف م‍ن‍‍اس‍ب‍‍ی ب‍رای ی‍ک س‍ف‍ر ب‍‍اش‍د ک‍ه آن ر ا ن‍ج‍ن‍ه م‍‍ی خ‍وان‍ن‍د. روس‍ت‍‍ای ن‍ج‍ن‍ه در ف‍‍اص‍ل‍ه 38 ک‍ی‍ل‍وم‍ت‍ری ش‍‍ه‍ر ب‍‍ان‍ه و در ج‍‍اده س‍ردش‍ت ب‍ه ای‍ن ش‍‍ه‍ر و در م‍ح‍ی‍ط‍ی ج‍ن‍گ‍ل‍‍ی و ک‍و ه‍س‍ت‍‍ان‍‍ی و اق‍‍ع اس‍ت .

روستای سبدلو: به خاطر داشتن بنار یا همان بلوط در کل ایران شهرت دارد. این روستا در قسمت جنوبی سد بنه و در دامنه کوه وزنه در ارتفاعات سراوردان و چاران قرار دارد و از جالب‌ترین جاهای دیدنی بانه است. روستای سبدلو به جنگل های سرسبز و دره های خوش آب و هوای خود نیز شهرت دارد. مردم این روستا  اغلب به دامدرای و پرورش ماکیان مشغول اند وکار کشاورزی و پرورش حیواناتی مثل مرغ ، غاز ، بوقلمون و زنبور عسل را نیز به خوبی انجام می‌دهند.


سد بانه:این سد و دریاچه ی زیبای آن در 9 کیلومتری پارک های دوکانان و پیرمراد و در مسیر جاده ی سقز به بانه قرار گرفته است و با طبیعت و پوشش گیاهی زیبایش از مناظر دیدنی این منطقه به شمار می رود

تفرجگاه سورین:تفرجگاه سورین در جنوب شرقی بانه و در مسیر جاده ی بانه به سقز قرار گرفته است. این منطقه یکی از متراکم ترین پوشش های گیاهی شهرستان بانه را در خود جای داده است، این پوشش گیاهی که ارتفاعات این منطقه را پوشانده است، منظره ی زیبایی از کوه و جنگل را به تصویر کشیده است. یک مسجد قدیمی و یک زیارتگاه نیز در این مکان وجود دارند.

حیوانات بومی در طبیعت بانه:شهرستان بانه علاوه بر طبیعت زیبا و بکر،جاندارانی زیادی را در دل خود جای داده است.این جاندارنی ملنند:عقاب،شاهین،اردک،لک لک،هدهد،کبک و کرکس و…در تحفه ی ناصری که در سال 1319 ه.ق نوشته شده است،می گوید:دراین بلوک( بانه )باز شکار می شود و باز کردستان و گرفتن آن منحصر به همین بلوک(بانه) است. بز و گوسفندکوهی، سمور ، روباه ، خرگوش، گرگ،خرس،سگ آبی و گراز در بانه وجود دارد

با سفر به شهر بانه نه تنها از جاذبه‌های گردشگری مدرن بهره خواهید بُرد بلکه امکان زیستن در فضای بکر روستایی به همراه جنگل‌های سرسبز و هم‌جواری با چشمه‌های آب زلال را نیز خواهید داشت. سفر به شهر بانه سفری تمام عیار خواهد بود و این شهر تماشایی جلوه‌های خاص سفر را بر شما عرضه خواهد کرد.

آب و هوای شهر بانه

در گرمترین ساعت روز، دمای هوا در این شهر به ۳۶ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. ولی شب‌ها سرمای هوا گاهی لرزه بر اندام آدم می‌اندازد. در خنک‌ترین ساعت روز دمای هوا ۲۲ درجه است.

 از نظر فرهنگی و زبان

 زبان مردم بانه کردی سورانی با لهجه سلیمانیه‌ای می‌باشد همچنین بانه تنها شهر بابان نشین در کردستان ایران است به نحوی که تفاوت در لهجه مردم آن با شهرهای مکریان و اردلان نشین کاملا قابل لمس است و مطابق با لهجه شهر سلیمانیه در عراق است. مردم بانه مسلمان و اهل سنت و جماعت و پیرو مذهب امام شافعی هستند.فرهن | شهر بانه | شهر بانه | بانه بریم

آثار های تاریخی و باستانی

از آثار باستانی آن می توان از سنگ قبرهای نقاشی شده در گورستان نمشیر، و خمره هایی حاوی استخوان انسان و مُهره هایی نام برد که در دهستان پشت آربابا یافت شده است . در ده نمشیر (دهستان نمشیر)، در دهکده  “کیوه رو” در (دهستان آلوت ) و در شمال آبادی شوی (در دهستان شوی ) آثاری از قلعه های قدیمی دیده می شود.

یکی دیگر از آثار تاریخی با ارزش می توان به کاروانسرایی در دامنه شرقی گردنه ی خان اشاره کرد،می گویند طبق نظر سازمان میراث فرهنگی ، از جمله کاروانسراهای شاه عباسی در عهد صفویه بوده است.

بانه همچنین دارای سه قرآن تاریخی است که به همت اداره میراث فرهنگی در سالهای اخیر مرمت شده اند، این قرآن ها در روستاهای شوی و نجنه و هفت تاش قرار دارند و هم اکنون برای بازدید و زیارت علاقه مندان به آثار تاریخی و مذهبی در معرض دید عموم قرار گرفته اند.

یکی دگیر از مکان های دیدنی این شهر،غار سنگی حسین کوهکن می باشد.غار سنگی حسین کوهکن نام غاری دست ساز است که در منطقه توریستی میگوره از توابع شهر بانه وره قرار دارد. این غار توسط مرد کُرد به نامحسین کوهکن از اهالی بانه وره ایجاد شده که فقط یک پا دارد.این بنا از چهار خانه مجزا و 9 اتاق تشکیل شده که در بعضی نقاط نسبت به سطح زمین ارتفاع کمتری دارد.بانه | شهر بانه | شهر بانه | بانه بریم


غار شوی در نزدیکی بانه و در روستایی با همین نام واقع شده است. این غار طولی در حدود 267 متر دارد و ارتفاع دهانه ی ورودی آن نیز در حدود یک متر و عرض آن نیز در حدود 2 متر می باشد. پس از وارد شدن از دهانه ی نسبتا کوچک غار و گذر از چند مسیر افقی، پرتگاهی دیده می شود که در سمت راست آن مسیری با شیب تند و نسبتا طولانی قرار دارد و به شعبه ی اصلی غار منتهی می شود. این غار پر از مسیرهای شیبدار و دهلیز است و طبعا برای غار نوردان بسیار جالب و هیجان انگیز است و به همین دلیل در بین طبیعت دوستان و غارنوردان بسیار مشهور شده است.

 از لحاظ تجاری

بانه یک شهر  تجاری است و علت آن هم مرز بودن با کشور عراق و در راس آن همسایگی با شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان است.در این شهر بیش از ۱۰۰ ها پاساژ و مرکز خرید وجود دارد .در این مراکز  هر کالای اعم از خارجی تا ایرانی در هربرندی که شما فکر کنید موجود می باشد. 

بیشتر بازارهای بانه در نیمه شمالی شهر قرار گرفته و اگر بخواهید به آنها برسید باید بروید میدان جهاد. این منطقه بازار فروش لوازم خانگی و یا همان بازار بانه است که می‌توان پیاده به همه جایش سر زد. در این منطقه پاساژهای زیادی وجود دارد که علاوه بر لوازم خانگی، موبایل، کیف و کفشف، لباس و لوازم آرایشی هم می‌فروشند.

.

بحث اصلی  که میخواهیم به آن بپرازیم تجارت و  اقتصاد این شهر می باشد. بازارهای بانه یکی از دلایل اصلی سفر به این شهر مرزی است، چون از قدیم الایام به ارزان بودن مشهور بوده‌ است. سوال های که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که چرا از بانه خرید کنیم؟ و خیلی سوال های دیگر که ما در این لینک به نحوه ی خرید از بانه پرداخته ایم.

نقشه بانه

مسیر ها

اگر با هواپیما تا سنندج بروید، بعدش تا بانه ۲۷۰ کیلومتر راه است، یعنی ۳ ساعت، اما اگر مثلا از تهران بخواهید راه بیفتید ۱۲ ساعت در راه خواهید بود و در سفر نسبتا طولانی‌تان، قزوین، تاکستان، ابهر، زنجان،بیجار، دیواندره، سقز را رد میکنید و در نهایت به بانه می‌رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.